KÜTÜPHANE VE DOKÜMANTASYON DAİRE BAŞKANLIĞI

Turnitin-iThenticate-Mendeley

 

 Turnitin Nedir ?

Turnitin, intihal tespit hizmeti veren web tabanlı bir yazılımdır. Öğrenci ödevleri, tezleri ve projelerinin kontrolünü sağlamak, intihalleri ve usulsüz alıntıları engellemek amacıyla kullanılmaktadır.Program; tez, ödev ve benzeri çalışmaları 17 milyardan fazla web sayfası, akademik veri tabanları, dergiler ve yayınlara ek olarak daha önce programa yüklenmiş olan dokümanlarla karşılaştırarak aralarındaki benzerlik yüzdelerini hesaplar.

Kullanım Kılavuzları ve Eğitseller

Enstitüler için kolay kullanım kılavuzu

Öğretim elemanları için hızlı başlama kılavuzu

Öğretim elemanları için resimli kılavuz

Öğrenciler için hızlı başlama kılavuzu

Öğrenci ödev gönderimi

Öğretim elemanları ve öğrenciler için videolar

Öğretim elemanları ve öğrenciler için görsel rehberler

Sıkça sorulan sorular

Programı kullanmak isteyen akademisyenlerimizin erişim tanımlamaları için  kutuphane@karatekin.edu.tr adresine mail göndermeleri yeterli olacaktır. 

Turnitin giriş: http://www.turnitin.com/  tıklayınız. 

iThenticate nedir ?

Akademik topluluk arasında önemli bir yer tutan ‘intihal engelleme’ konusu ülkemizde de önemli bir yer tutmaya başlamıştır. Akademik çalışmalardaki (öğrenci ödevleri hariç) intihalleri tespit etmek amacıyla iThenticate programı, yalnızca öğretim üyelerinin hizmetine sunulmuştur. iThenticate programı,14 milyonun üzerinde web sayfası ve 50.000 üzerindeki akademik dergi ve kitaptan oluşan veritabanı ile programa yüklenen makale, ders kitabı, ders materyalleri, proje teklifleri, doktora ve yüksek lisans tezlerinin karşılaştırmasının ve benzerlik analizlerinin yapılmasını sağlamaktadır.

iThenticate kullanım için: Kullanim Klavuzu Turkce.pdf

iThenticate kullanım için:Kullanim Klavuzu Ingilizce.pdf

Programı kullanmak isteyen akademisyenlerimizin erişim tanımlamaları için kutuphane@karatekin.edu.tr adresine mail göndermeleri yeterli olacaktır.

 iThanticate’ e giriş:http://www.ithenticate.com/

 Mendeley nedir?

 Araştırmacıların verimliliğini ve araştırmacı işbirliklerini artıran ücretsiz bir referans yönetim aracı ve akademik işbirliği ağıdır. MIE araştırmacılar için aşağıdaki yükseltilmiş özellikleri sunar:

 5 GB depolama alanı (standard 2GB yerine). Kendi araştırma kütüphanenizi oluşturup, bulutta saklayabilirsiniz.
 25 kişiye kadar sınırsız kapalı grup kurma hakkı (standard 3 kişilik tek grup yerine). Diğer Mendeley kullanıcıları ile tam-metinli makale paylaşın ve belgelerin üzerinde not alma, tarama gibi özellikler için PDF okuyucusunu kullanabilirsiniz. Tez/makale yazma, atıf yapma, referans listeleri oluşturma ve farklı dergi formatlarına göre düzenleme gibi birçok özelliğiyle sizlere yardımcı olabilecektir.

Mendeley`e giriş: https://www.mendeley.com/

Mendeley kullanım için:

Tanıtım videoları için: https://www.mendeley.com/guides/videos

Türkçe kullanım kılavuzu için tıklayınız

Mendeley kurumsal sunum için: http://cabim.ulakbim.gov.tr/wp-content/uploads/sites/4/2016/11/Kurumsal_Mendeley_Surumu_hk.pdf

    Adres: Uluyazı Kampüsü Kütüphane Binası Kat 2 P.K:18100 ÇANKIRI
    Telefon: 0 (376) 218 95 00
    Faks: 0 (376) 218 95 55
Daha Fazla Göster Yukarı Çık