• Tüm kaynaklarda(makale,e-kitap,vb.) arayın

  Kütüphaneciye Sorun

  İntihal Analiz Programları(Turnitin-iThenticate)

   Turnitin Nedir ?

  Turnitin, intihal tespit hizmeti veren web tabanlı bir yazılımdır. Öğrenci ödevleri, tezleri ve projelerinin kontrolünü sağlamak, intihalleri ve usulsüz alıntıları engellemek amacıyla kullanılmaktadır.Program; tez, ödev ve benzeri çalışmaları 17 milyardan fazla web sayfası, akademik veri tabanları, dergiler ve yayınlara ek olarak daha önce programa yüklenmiş olan dokümanlarla karşılaştırarak aralarındaki benzerlik yüzdelerini hesaplar.

  Kullanım Kılavuzları ve Eğitseller

  Enstitüler için kolay kullanım kılavuzu

  Öğretim elemanları için hızlı başlama kılavuzu

  Öğretim elemanları için resimli kılavuz

  Öğrenciler için hızlı başlama kılavuzu

  Öğrenci ödev gönderimi

  Öğretim elemanları ve öğrenciler için videolar

  Öğretim elemanları ve öğrenciler için görsel rehberler

  Sıkça sorulan sorular

  Programı kullanmak isteyen akademisyenlerimizin erişim tanımlamaları için  kutuphane@karatekin.edu.tr adresine mail göndermeleri yeterli olacaktır. 

  Turnitin giriş: http://www.turnitin.com/  tıklayınız. 

  iThenticate nedir ?

  Akademik topluluk arasında önemli bir yer tutan ‘intihal engelleme’ konusu ülkemizde de önemli bir yer tutmaya başlamıştır. Akademik çalışmalardaki (öğrenci ödevleri hariç) intihalleri tespit etmek amacıyla iThenticate programı, yalnızca öğretim üyelerinin hizmetine sunulmuştur. iThenticate programı,14 milyonun üzerinde web sayfası ve 50.000 üzerindeki akademik dergi ve kitaptan oluşan veritabanı ile programa yüklenen makale, ders kitabı, ders materyalleri, proje teklifleri, doktora ve yüksek lisans tezlerinin karşılaştırmasının ve benzerlik analizlerinin yapılmasını sağlamaktadır.

  iThenticate kullanım için: Kullanim Klavuzu Turkce.pdf

  iThenticate kullanım için:Kullanim Klavuzu Ingilizce.pdf

  Programı kullanmak isteyen akademisyenlerimizin erişim tanımlamaları için kutuphane@karatekin.edu.tr adresine mail göndermeleri yeterli olacaktır.

   iThenticate’ e giriş:http://www.ithenticate.com/