• Tüm kaynaklarda(makale,e-kitap,vb.) arayın

  Kütüphaneciye Sorun

  Referans Yönetim Araçları (Mendeley-Zotero)

   Mendeley nedir?

   Araştırmacıların verimliliğini ve araştırmacı işbirliklerini artıran ücretsiz bir referans yönetim aracı ve akademik işbirliği ağıdır. MIE araştırmacılar için aşağıdaki yükseltilmiş özellikleri sunar:

   5 GB depolama alanı (standard 2GB yerine). Kendi araştırma kütüphanenizi oluşturup, bulutta saklayabilirsiniz.
   25 kişiye kadar sınırsız kapalı grup kurma hakkı (standard 3 kişilik tek grup yerine). Diğer Mendeley kullanıcıları ile tam-metinli makale paylaşın ve belgelerin üzerinde not alma, tarama gibi özellikler için PDF okuyucusunu kullanabilirsiniz. Tez/makale yazma, atıf yapma, referans listeleri oluşturma ve farklı dergi formatlarına göre düzenleme gibi birçok özelliğiyle sizlere yardımcı olabilecektir.

  Mendeley`e giriş: https://www.mendeley.com/

  Mendeley kullanım için:

  Tanıtım videoları için: https://www.mendeley.com/guides/videos

  Türkçe kullanım kılavuzu için tıklayınız

  Mendeley kurumsal sunum için: http://cabim.ulakbim.gov.tr/wp-content/uploads/sites/4/2016/11/Kurumsal_Mendeley_Surumu_hk.pdf

   

  Zotero nedir?

  Zotero açık kaynak kodlu, ücretsiz bir referans yönetim aracıdır. Zotero ile araştırmanızda kullanacağınız kaynakları kolayca toplayabilir, organize edebilir, istediğiniz stillerde atıf verebilir, kaynakçalarını gösterebilirsiniz. Zotero MS Word, Open Office uyumludur ve Türkçe dil desteği vardır.

  Erişim: https://www.zotero.org adresinden ücretsiz indirip kullanabilirsiniz.

  Türkçe kullanım videoları için: https://vimeo.com/user36952743